Hadoop vs. Snowflake - Który z nich jest lepszy dla Twojej firmy?

Nic nie jest ważniejsze dla przedsiębiorstw niż dane. Ale w jaki sposób organizacje mogą je maksymalnie wykorzystać? Odpowiedź brzmi: poprzez wdrożenie sprawdzonych technologii, które zasilają zaawansowane narzędzia analityczne i Business Intelligence. Oto krótki przegląd dwóch takich technologii - Apache Hadoop i Snowflake - aby pomóc właścicielom firm zdecydować, która z nich jest najlepiej dopasowana do ich unikalnych wymagań.

Czym jest Apache Hadoop?

Hadoop jest frameworkiem open-source opracowanym przez Douga Cutting'a w Yahoo! i stworzonym w 2012 roku. Hadoop pozwala firmom na wdrożenie rozproszonego przetwarzania dużych zbiorów danych w klastrach komputerów przy użyciu kilku prostych modeli programowania.

Ideą przyświecającą Hadoopowi było umożliwienie firmom skalowania się z pojedynczych serwerów do tysięcy maszyn oferujących lokalne obliczenia i przechowywanie danych. W ten sposób przedsiębiorstwa mogły rozwiązywać problemy, które wymagają ogromnych ilości danych i obliczeń. Nic dziwnego, że od 2012 roku Hadoop zyskał znaczną siłę pociągową jako możliwy zamiennik dla aplikacji hurtowni danych działających na kosztownych urządzeniach MPP.

Co to jest Snowflake?

Snowflake to oparta na chmurze hurt ownia danych dostępna w modelu pay-as-you-go. Ta oparta na chmurze hurtownia danych została założona w 2012 roku i od tego czasu zebrała ponad 1,4 mld USD kapitału wysokiego ryzyka.

Snowflake działa jak hurtownia danych analitycznych dostarczana jako Software-as-a-Service (SaaS). Oferuje ona firmom możliwości hurtowni danych, które są szybkie, łatwe w użyciu i bardziej elastyczne niż tradycyjne oferty hurtowni danych. Należy pamiętać, że hurtownia danych Snowflake wykorzystuje nowy silnik baz danych SQL, który posiada unikalną architekturę zaprojektowaną dla chmury.

Hadoop vs. Snowflake - który z nich jest lepszy dla Twojej firmy?

Hadoop jest kosztowny we wdrożeniu i zarządzaniu oraz oferuje słabe wsparcie dla zapytań o małe opóźnienia, których może potrzebować wielu użytkowników Business Intelligence. Hadoop jest dobrym rozwiązaniem dla jeziora danych, niezmiennego magazynu surowych danych biznesowych.

Jednakże, Snowflake jest również doskonałą platformą dla jeziora danych, dzięki wsparciu dla pobierania danych w czasie rzeczywistym i JSON. Snowflake oferuje wysoką wydajność, optymalizację zapytań i niskie opóźnienie, dzięki czemu wyróżnia się jako jedna z najlepszych platform do przechowywania danych na rynku. Mimo, że korzystanie z niej ma swoją cenę, jej wdrożenie i utrzymanie jest łatwiejsze niż w przypadku Hadoopa.